Municipal Election Results

Election 2017
 

             
      OFFICIAL - OFFICIEL 23h25 11/5/ 2017
  Position / Poste Elected / Élu Candidate / Candidat Votes Polls Reporting / 
Bureaux Complets
  Mayor / Maire X BROWNSTEIN, Mitchell 5,605    
      LIBMAN, Robert 4,092 72 / 72
      Rejected / Rejetés 207    
             
  District 1   GOLDBLOOM, Sam 546    
    X SEBAG, Oren 590 9 / 9
             
  District 2 X COHEN, Mike 1,008    
      COHN, Mélodie 226 9 / 9
             
  District 3 X BERKU, Dida      
             
  District 4   BANON, Eric 304    
    X ERDELYI, Steven 749 11 / 11
             
  District 5   ESSIMINY, Armand 161    
    X KUJAVSKY, Mitch 837    
      LEVINE, Allan J. 502 9 / 9
             
  District 6   NASHEN, Glenn J. 571    
    X TORDJMAN, David 731 9 / 9
             
  District 7 X BENIZRI, Sidney 919    
      SERERO LORAN, Matitya 230 9 / 9
             
  District 8   ASSOULINE, Monique 412    
    X KOVAC, Ruth 834 9 / 9

By-election 2016 Results

Mayor (Friday March 11, 2016)

  • Mitchell Brownstein [Acclaimed]

District 7 (April 10, 2016)

  • Sidney Benizri: 325 [Elected]
  • David Tordjman: 221
  • Mitch Kujavsky: 205 
  • Lloyd Pedvis: 20

Election 2013 Results

The following candidates for the 2013 municipal election were acclaimed on October 4, 2013.

  • Mayor: Anthony Housefather
  • District 2: Mike Cohen
  • District 3: Dida Berku
  • District 4: Steven Erdelyi
  • District 5: Allan J. Levine
  • District 6: Glenn J. Nashen
  • District 7: Mitchell Browstein
  • District 8: Ruth Kovac

District 1 election results (November 3, 2013)

  • Sam Goldbloom: 491 [Elected]
  • Marissa Sidel: 112
  • Stewart Wiseman: 35

Election 2009 Results

SEAT

NAME

Mayor

Anthony Housefather: Elected by acclamation

1

Sam Goldbloom: Elected by acclamation

2

Mike Cohen: Elected by acclamation

3

Dida Berku: Elected by acclamation

4

Steven Erdelyi: 752 votes - Elected

Charles Lemieux-Marchand: 45 votes

5

Allan J. Levine: 728 votes - Elected

Leo Sculnick: 250 votes

6

Charles Chalom Lugassy: 343 votes

Glenn J. Nashen: 753 votes - Elected

Sonia Cohen-Peillon: 49 votes

7

Mitchell Brownstein: Elected by acclamation

8

Ruth Kovac: Elected by acclamation

 

Election 2006 Results

SEAT

NAME

Mayor

Anthony Housefather: Elected

1

Sam Goldbloom: Elected

2

Mike Cohen: Elected

3

Dida Berku: Elected

4

Steven Erdelyi: Elected

5

Allan J. Levine: Elected

6

Glenn J. Nashen: Elected by acclamation

7

Mitchell Brownstein: Elected by acclamation

8

Ruth Kovac: Elected by acclamation

 

Share this