Maisons Fleuries Garden Beautification Contest Winners 2010

The winners and runners up in the 2010 Maisons Fleuries home garden contest were announced on Monday evening, November 1, 2010 at Côte Saint-Luc City Hall.

The following is the list of grand prize winners, and district winners and runners up. The elite category is reserved to honour people who have been district winners at least twice in the past three years.

Grand Prize Winners

Single Family and Semi-Detached Homes

1st Place - Mitchell and Corrie White

Duplex Category

1st Place - Mario and Kathy D'Alesio

Townhouse Category

1st Place - Ylana Oiknine

Elite Winners

Elite Single Family and Semi-Detatched Homes Category

3rd Place - Irene Darrell
2nd Place - Zelda Rabin
1st Place - Mario Polisena

Elite Duplex Category

2nd Place - Florinda Alfonso
1st Place - Remo D'Alesio

Elite Townhouse Category

3rd Place - Angéline Lawrence
2nd Place - Dr. Laurentia de Vreeze
1st Place - Susan and Harvey Schwartz

Elite Apartment/Condominium Buildings Category

2nd Place - Le Bellagio
1st Place - Manoir Mackle

Special Recognition for Outstanding Dedication in the Elite Single-Family and Semi-Detatched Homes and Elite Duplex Categories

Pat Cerulli

Giordano Family

Antonio Giobbi

District Winners

Single Family and Semi-Detached Homes in District 2

2nd Place - Frank Palucci
1st Place - Daniel J. Cohen

Single Family and Semi-Detached Homes in District 3

2nd Place - (twinned-homes are attached) Ernesto D'Alessandro & Gina Ventura
1st Place - Robert (Laurent-Philipe-Kellie) El-Krief

Single Family and Semi-Detached Homes in District 4

2nd Place - Katalin Kepes
1st Place - Sylvie Beaulieu

Single Family and Semi-Detached homes in District 5A

3rd Place - Harry Schwartz
2nd Place - Marvin Agulnik
1st Place - Debbie and Harold Lydynia

Single Family and Semi-Detached Homes for District 5B

3rd Place - Gloria-Best-Lewis
2nd Place - Antonio Molinaro
1st Place - Syd Knecht

Single Family and Semi-Detached Homes in District 6

3rd Place - Hilda Roiter
2nd Place - Lucie Bendahan
1st Place - Mitchell and Corrie White

Single Family and Semi-Detached Homes in District 7

3rd Place - Marvin and Linda Ostin
2nd Place - Lucie Boivert Chemtob
1st Place - Alberto Cambone

Single Family and Semi-Detached Homes in District 8

1st Place - Dr. Irving Bernstein

Duplex Category

3rd Place - Mario Aldonso
2nd Place - Rinaldo Clerici
1st Place - Mario and Kathy D'Alesio

Townhouse Category

2nd Place - Elana and Matthew Poplaw
1st Place - Ylana Oiknine

Apartment/Condominium Buildings Category

2nd Place - Tour Sunnybrook
1st Place - Le Rothchild

Senior Garden Category

1st Place - Lot C10 - Mr. Kun Sang Lee

Senior Residence Category

2nd Place - B'Nai Brith Residence
1st Place - St. Patrick's Square

Community Building Category

1st Place - Canada Trust

Public Building Category

1st Place - Mount Sinai Hospital Centre

The 2010 Maisons Fleuries contest was chaired by councillors Allan J. Levine and Sam Goldbloom, and former councillor Harold Greenspon. The remaining committee members were Loretta Anisef (Section Manager, Senior Services), Ted Cox (Manager of Administration and Leisure), David Taveroff (Director of Parks & Recreation), Violet Sauriol (Horticulture Foreman, Public Works), Sam Wigdor (Horticulturist) and Rami Negev (Photographer).

The judges of this years' contest were Harold Greenspon, Sam and Louise Pinsky, Germain Gauthier, Joan and Bernie King, the Rosenbergs, Alison and Howard Modlin, Sam Wigdor and Violet Sauriol.

The 2010 Maisons Fleuries contest was sponsored by Canbec Inc., Pavage Chenail, CMS Entrepreneurs Inc., J.J. Jacobs Realty and Jack Vincelli Inc.