Maisons Fleuries Garden Beautification Contest Winners 2011

The winners of the 2011 Maisons Fleuries garden beautification contest were announced Monday evening, October 24, 2011 at Côte Saint-Luc City Hall.

The following is the list of grand prize winners, and district winners and runners up. The elite category is reserved to honour people who have been district winners at least twice in the past three years.

Grand Prize Winner

Single Family and Semi-Detached Homes

1st Place - Robert and Tammy Panarello

5702 Rand

Elite Winners

Elite West

3rd Place - Armando Giordano
2nd Place - Alberto Cambone
1st Place - Mario Polisena

Elite East

3rd Place - Rose Sacks
2nd Place - Marvin and Lynda Ostin
1st Place - Pat Ceruillo

Elite Duplex Category

3rd Place - Remo and Linda D'Alesio
2nd Place - Tony Alfonso
1st Place - Carlo Palucci

Elite Townhouse Category

3rd Place - Angéline Lawrence
2nd Place - Susie and Harvey Schwartz
1st Place - Dr. Laurentia de Vreeze

District Winners

Single Family and Semi-Detached Homes in District 2

3rd Place - Daniel Cohen
2nd Place - JoAnn Goldapple
1st Place - Joanne Stroll

Single Family and Semi-Detached Homes in District 3

3rd Place - Philip Shuster
2nd Place - Hanne Cohen
1st Place - Zee Rabin

Single Family and Semi-Detached Homes in District 4

2nd Place - Yigal Weinmann
1st Place - Angelo Fucito

Single Family and Semi-Detached homes in District 5A

3rd Place - Rena Kops
2nd Place - Jennifer Kirsh
1st Place - Irene Darrell

Single Family and Semi-Detached Homes for District 5B

3rd Place - M. Peillon
2nd Place - Iona Hassoun
1st Place - Robert Panarello

Single Family and Semi-Detached Homes in District 6

2nd Place - Corrie and Mitchell White
1st Place - Lucie Bendahan

Single Family and Semi-Detached Homes in District 7

3rd Place - Mrs. H. Rossdeutscher
2nd Place - Malka Labow
1st Place - Lucie Boivert Chemtob

Single Family and Semi-Detached Homes in District 8

1st Place - Mrs. N. Rizzo

Apartment/Condominium Buildings Category

3rd Place - Hermitage
2nd Place - Le Rothchild
1st Place - Le Bristol

Senior Garden Category

1st Place - Lot B2 - Chiman Patel

Senior Residence Category

3rd Place - St. Patrick Square
2nd Place - Waldorf
1st Place - B'Nai Brith House

Community Building Category

1st Place - Canada Trust

Public Building Category

1st Place - Mount Sinai Hospital Centre

The 2011 Maisons Fleuries contest was chaired by councillors Allan J. Levine and Sam Goldbloom, and former councillor Harold Greenspon. The remaining committee members were Loretta Anisef (Section Manager, Senior Services), Ted Cox (Manager of Administration and Leisure), David Taveroff (Director of Parks & Recreation), René Lapointe (Horticulture Foreman, Public Works), Sam Wigdor (Horticulturist) and Rami Negev (Photographer).

The judges of this years' contest were Harold Greenspon, Sam and Louise Pinsky, Germain Gauthier, Joan and Bernie King, the Rosenbergs, Alison and Howard Modlin and Sam Wigdor.

The 2011 Maisons Fleuries contest was sponsored by Canbec Inc., Pavage Chenail, CMS Entrepreneurs Inc. and Jack Vincelli Inc.